Niektóre z pozoru nic nieznaczące mankamenty urody mogą wskazywać na skłonność do pojawienia się u nas różnorodnych chorób, a często są wręcz pierwszym symptomem toczących się w naszych organizmach zmian. Jakie informacje o naszym stanie zdrowia zapisane są w wyglądzie języka, oczu czy włosów?
„Spojrzenie diagnostyczne” stosowały już nasze prababki. Dziś powracamy do tej skutecznej i trafnej metody diagnozowania toczących nas chorób. Wygląd zewnętrzny odzwierciedla stan naszego organizmu, dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się odczytywać pewne sygnały, które mogą znacznie przyśpieszyć rozpoznanie choroby oraz skłaniać nas do podjęcia kroków w celu jej leczenia.
Język – zwierciadło stanu naszego organizmu
Zmiana wyglądu języka zwykle wskazuje na pojawienie się problemów z układem trawiennym, zaburzeń pracy wątroby, chorób jelit oraz może świadczyć o infekcjach grzybicznych.
O czym „mówi” wygląd języka?
- Gładki i zaróżowiony język, pieczenie języka – anemia, niedobory żelaza
- Suchy i pękający język – podejrzenie cukrzycy
- Biały nalot na całym języku – zapalenie śluzówki jamy ustnej
- Jasna dolna strona języka – brak witamin
- Czarny nalot na języku – grzybica jamy ustnej
- Żółty nalot na całym języku – problemy z pęcherzykiem żółciowym
- Żółta dolna strona języka – niewydolność wątroby
Co o naszym stanie zdrowia mogą „powiedzieć” oczy?
Wygląd gałek ocznych oraz powiek świadczy nie tylko o ogólnej kondycji organizmu, ale może także sporo powiedzieć o skłonności do pewnych chorób. W oczach odbija się m.in. stan naszego układu moczowego, układu krążenia oraz układu nerwowego.
- Opuchnięta powieka dolna – problem z prawidłowym funkcjonowaniem nerek
- Drganie dolnej powieki – niedobór magnezu
- Powieki sine, brązowe, podkrążone oczy – niedobór żelaza, anemia
- Brązowe zabarwienie okolicy oczu – wyczerpanie nerwowe, nerwica, schorzenia wątroby
- Żółte zabarwienie okolic oczu – niewydolność wątroby, choroby pęcherzyka żółciowego
- Oczy mętne, zapadnięte – infekcje, wycieńczenie organizmu
Sporo o naszym stanie zdrowia mogą powiedzieć także włosy – wypadające świadczą o nadczynności tarczycy, rozdwajające się na końcach o niedożywieniu, a nadmiernie siwiejące o zaburzeniach pracy nerek.
Nasz wygląd zewnętrzny dużo mówi o stanie organizmu, dlatego żadna nagła zmiana nie powinna być przez nas bagatelizowana. Pogorszenie wyglądu skóry, ust, paznokci oraz np. nagłe pojawienie się zmarszczek z jednej strony twarzy to jasny sygnał, że w naszym ciele dzieje się coś niedobrego, dlatego warto znaleźć czas na obserwację własnego ciała, gdyż jest ono lustrem, w którym odbijają się wszystkie toczące nas choroby.