Błonnik pokarmowy, czyli włókno roślinne, którego nie jesteśmy w stanie strawić odgrywa bardzo dużą rolę w naszym organizmie. Jak działa? W jakich produktach znajdziemy go najwięcej?
Błonnik pokarmowy oczyszcza nasz organizm z toksyn poprzez m.in. regulowanie pracy jelit i usuwanie gromadzących się w nich złogów kałowych, przyśpiesza przemianę materii, a także zapewnia długie uczucie sytości i tym samym zapobiega częstemu podjadaniu. Niestety dieta większości z nas jest uboga w pełne i nieprzetworzone ziarna, owoce, warzywa oraz pestki i nasiona, dlatego coraz częściej cierpimy na przewlekłe zaparcia, mamy problemy z utrzymaniem właściwej wagi ciała oraz doskwiera nam gorsze samopoczucie.
Włączając do codziennego menu źródła błonnika możemy odczuć znaczną ulgę i poprawić funkcjonowanie organizmu, co pozwoli nie tylko cieszyć się brakiem problemów trawiennych, ale także pomoże zachować piękną i szczupłą sylwetkę.
Błonnik na leniwe trawienie
Brak ruchu, siedząca praca oraz dieta uboga w błonnik pokarmowy to najczęstsze przyczyny przewlekłych zaparć. Spowolniona przemiana materii sprawia, że czujemy się ociężali i gorzej śpimy, a zatruwające nas od wewnątrz toksyny wpływają na funkcjonowanie wszystkich narządów. Dlaczego błonnik usprawnia trawienie? Włókno roślinne, którego nasz organizm nie jest w stanie strawić czyści jelita z gromadzących się w nich szkodliwych substancji i złogów. W efekcie częstotliwość wypróżnień wraca do normy, a my możemy odczuć znaczną ulgę w dolegliwościach trawiennych.
Błonnik wpływa także na zahamowanie wchłaniania niektórych substancji z pożywienia. Pomaga m.in. ograniczyć wchłanianie cukrów, dzięki czemu powinien na stałe zagościć w menu osób dbających o linię. Ostrożnie do produktów zawierających błonnik np. suplementów powinny podchodzić osoby przyjmujące leki – nadmiar błonnika w diecie może utrudniać ich wchłanianie.
Błonnik na odchudzanie
Właściwości odchudzające błonnika powodują, że sięgamy po produkty go zawierające podczas stosowania diety. Tak naprawdę sam błonnik nie odchudza, ale sprawia, że na długo zabijamy głód i możemy zapomnieć o ciągłym podjadaniu.
Produkty zawierające błonnik pokarmowy
Najwięcej błonnika pokarmowego znajdziemy w:
- Zbożach z pełnego przemiału
- Gruboziarnistych kaszach
- Świeżych owocach i warzywach
- Owocach suszonych
- Nasionach siemienia lnianego
Stosując dietę bogatą w błonnik możemy cieszyć się dobrym zdrowiem i lepszym samopoczuciem, jednak nie możemy spożywać go w nadmiarze. Sięgając po naturalne produkty na pewno nie przekroczymy dozwolonych norm spożycia, jednak stosując błonnik w innych formach np. tabletek zawsze musimy zapoznać się z ulotką i przestrzegać zaleceń producenta.
O blogu Polaku, lecz się sam! Na naszym blogu znajdziecie informacje dotyczące zdrowego, naprawdę zdrowego sposobu odżywiania, co robić by nie zachorować, co robić gdy już się zachoruje – tak naprawdę chcemy agregować te wszystkie informacje, które gdzieś w internecie funkcjonują, ale są lepiej lub gorzej widoczne, a czasem zupełnie nieodkryte. Chcemy Wam pokazać świat, w którym zdrowie i uzdrawianie to połączenie leczenia ciała, podświadomości i ducha. A takiego podejścia tradycyjna medycyna niestety Wam nie zapewni. Zajrzyjcie także na nasz profil na facebook’u: https://www.facebook.com/PolakuLeczSieSam