Nudności to stan, w którym chory odczuwa potrzebę zwymiotowania. Nie oznacza to jednak, że zawsze kończą się one wymiotami – czasem są po prostu znakiem, że w organizmie nie dzieje się najlepiej. Często nudnościom może towarzyszyć specyficzne zachowanie, na przykład nagła bladość skóry, poczucie zimnego potu, uderzenia zimna i gorąca, poczucie pełności w żołądku czy efekt podchodzenia żołądka do gardła, spowodowany cofającą się treścią pokarmową.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że przyczyn nudności może być bardzo wiele, przede wszystkim ze względu na specyfikę tego schorzenia. Najczęściej nudności oznaczają rozmaite stany patologiczne układu pokarmowego. Najprostszą sytuacją, gdy się pojawiają, jest stan przejedzenia czy zjedzenia czegoś, co spowodowało zatrucie pokarmowe. Wówczas należy po prostu odpoczywać, przyjmując leki przyspieszające trawienie, bądź samą wodę, co pozwoli zapobiec odwodnieniu. Niekiedy nudności mogą oznaczać również poważniejsze choroby układu pokarmowego, łącznie z wrzodami oraz zespołem Leśniowskiego-Crohna, dlatego istotna jest odpowiednia diagnostyka, jeśli taki stan pojawia się często.
Inną przyczyną nudnością są choroby związane z układem krążenia oraz sercem, pojawiające się zwłaszcza wówczas, gdy dochodzi do nagłej anomalii w działaniu serca, bądź z powodu choroby przewlekłej serce powiększa swoje rozmiary. To powoduje ucisk na żołądek i przełyk, co z kolei może prowadzić do pojawienia się nudności. Rzadko mówi się o tym, że nudności to również jeden z objawów zawału serca – zwłaszcza w jego lekkiej formie, kiedy nie występują objawy typowe dla tego schorzenia.
Nudności mogą być związane również z konkretną sytuacją, w jakiej znalazło się ludzkie ciało. Bardzo często pojawiają się przy wstrząśnieniach mózgu oraz po wypadkach. Mogą być również reakcją na silny stres, związany z nagłym zdarzeniem, jak również występują przy stresie długotrwałym.
Często nudności powiązane są z psychologią człowieka oraz ośrodkiem równowagi. W tym drugim przypadku najprostszym przykładem są sytuacje, gdy występują one w wyniku choroby lokomocyjnej, albo zapalenia ucha, zwłaszcza środkowego. W innych przypadkach mogą być powiązane ze stanami lękowymi, gdzie bywają reakcją obronną organizmu na to, co dzieje się w naszej psychice. Często dopadają nas również stany, w których nudności wywołane są skojarzeniami – np. z rzeczami niesmacznymi, obrzydliwymi czy odstręczającymi.
Zdarza się również, że nudności są oznaką konkretnego stanu organizmu. Najczęściej objawia się to pod postacią wymiotów w trakcie pierwszego trymestru ciąży, co powodowane jest zmianami w organizmie i jego gospodarce hormonalnej. Co więcej, nudności mogą pojawić się również w stanie zatrucia alkoholowego, czyli popularnie mówiąc: na kacu. Mogą je wywoływać również niektóre leki.
Leczenie nudności
Najprostszym sposobem leczenia nudności jest przyjęcie leku, który uspokoi rozkołysany układ pokarmowy. W większości przypadków skuteczne jest leczenie przyczyny nudności, albo przynajmniej jej wyeliminowanie. Jeśli wystąpiły one w wyniku przejedzenia, można odpoczywać oraz przyjąć coś, co ułatwi organizmowi trawienie spożytego pokarmu. Jeżeli powodowane są przyjmowanymi lekami, należy porozmawiać z lekarzem o skutkach ubocznych i postarać się o zmianę leków.
Na nudności występujące z powodu stresu i przemęczenia najlepszym lekarstwem jest aktywność fizyczna oraz zdrowia dieta. Istotne jest utrzymanie w równowadze psychiki i fizyczności organizmu, co przede wszystkim objawia się odpowiednim czasem poświęconym na relaks, niwelowaniem negatywnego stresu oraz dbaniem o odporność i dobrą kondycję całego organizmu.
W ciąży część leków jest niemożliwa do przyjmowania ze względu na skutki uboczne, które występują w stosunku do płodu. Z tego powodu dobrze jest radzić sobie domowymi sposobami, na przykład za pomocą spożycia migdałów czy herbaty z imbirem. Wielu przyszłym matkom pomaga również trening głębokiego oddychania.
Jeżeli nudności utrzymują się regularnie i znacznie obniżają jakość życia – na tyle, że bez leków nie da się normalnie funkcjonować – konieczne jest spotkanie z lekarzem, który dokona dalszej diagnostyki. Nudności często są pierwszym objawem tego, że w organizmie występuje jakiś stan patologiczny, który wymaga leczenia. Wówczas leczenie tej choroby doskonale wpłynie również na zniwelowanie, a także – zlikwidowanie nudności. Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby, które nie radzą sobie psychicznie, ponieważ w ich przypadku nudności mogą być objawem zaburzeń odżywiania, w tym również bulimii, a także mogą je wywoływać i nasilać w niektórych przypadkach.
Zobacz co powoduje nudności na portalu gastryczne.pl/nudności
O blogu Polaku, lecz się sam! Na naszym blogu znajdziecie informacje dotyczące zdrowego, naprawdę zdrowego sposobu odżywiania, co robić by nie zachorować, co robić gdy już się zachoruje – tak naprawdę chcemy agregować te wszystkie informacje, które gdzieś w internecie funkcjonują, ale są lepiej lub gorzej widoczne, a czasem zupełnie nieodkryte. Chcemy Wam pokazać świat, w którym zdrowie i uzdrawianie to połączenie leczenia ciała, podświadomości i ducha. A takiego podejścia tradycyjna medycyna niestety Wam nie zapewni. Zajrzyjcie także na nasz profil na facebook’u: https://www.facebook.com/PolakuLeczSieSam
Dodatkowo deficyty niektórych składników odżywczych powodują kolejne dolegliwości układu płciowego. Jest to nie tylko problem, który odbiera satysfakcję z seksu, ale również obniża płodność i daje o sobie znać w wielu innych obszarach życia. Na szczęście istnieje prosty sposób, który pozwala odzyskać silną erekcję i doskonałą sprawność seksualną w ciągu kilku tygodni! Rozwiązaniem tym jest innowacyjny produkt Titan Gel . http://przegladtowarow.com/srodek-powiekszenie-penisa-titan-gel-opinie-uzytkownikow-polsce.html Titan Gel – opinie. Co mówią mężczyźni? Z większości opinii o Titan Gelu można wywnioskować, iż jest to produkt o średniej skuteczności w stosunku do oczekiwań panów. Mężczyźni, którzy mieli okazję go stosować powtarzają, że jak na preparat do stosowania zewnętrznego jest dość drogi, a efekty wcale nie są rewelacyjne.