Gdy w wyniku zmian w obrębie układu trawiennego konieczne jest usunięcie fragmentu jelita cienkiego, grubego, odbytu lub układu moczowego, na brzuchu pacjenta tworzona jest stomia, czyli specjalny zbiornik na kał lub mocz. Większość pacjentów przed operacją jest przerażona „wyrokiem”, jednak osoby, które stomię już mają mówią z przekonaniem, że ze stomią da się żyć – trzeba tylko nauczyć się jak.
Przyczyny
Do konieczności utworzenia stomii najczęściej przyczyniają się: nowotwory jelita grubego, choroby zapalne, polipowatość jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna. Zdarzają się również przypadki związane z urazami doznanymi np. w wypadkach komunikacyjnych lub dzieci z wadami wrodzonymi. Czasem stomie jelitowe wykonuje się też dla odciążenia chorej części jelita – wtedy stomia jest tylko czasowa, a po zakończonym leczeniu chirurg przywraca wszystko do normy.
Rodzaje stomii
Istnieją 3 rodzaje stomii: kolostomia, ileostomia i urostomia. Koleostomia jest najczęstszym rodzajem stomii, tworzy się ją po usunięciu części chorego fragmentu jelita grubego i polega na wyprowadzeniu na powierzchnię brzucha końca pozostałej części jelita. Ileostomię tworzy się, gdy konieczne jest usunięcie całego jelita grubego i polega na wyłonieniu na powłoki brzuszne końca jelita cienkiego. Wydostający się kał jest rzadszy i znacznie bardziej objętościowy niż w przypadku kolostomii, dlatego do zaopatrzenia ileostomii używa się woreczków otwieranych na dole, dzięki czemu nie trzeba ich odklejać od skóry i wymieniać na nowe za każdym razem, gdy się wypełnią, wystarczy je tylko opróżniać. Urostomia natomiast polega na utworzeniu nowej drogi oddawania moczu z pominięciem pęcherza moczowego. Do każdego z rodzajów stomii warto się przygotować jeszcze przed zabiegiem. Dowiedz się więcej na temat stomii.
Odzyskiwanie komfortu
Od momentu przerwania ciągłości przewodu pokarmowego, wypróżnianie oraz wydalanie gazów odbywa się przez stomię. Ze względu na pominięcie zwieracza zamykającego ujście jelita, nie ma możliwości kontroli wypróżnień i wydalania gazów dlatego pacjent korzystać musi ze specjalnego worka stomijnego. Początki ze stomią nie należą do łatwych. Pacjenci doświadczają różnego rodzaju dyskomfortu oraz obaw przed prowadzeniem takiego samego życia jak przed operacją. Do najczęstszych problemów należą: podrażniona skóra, odklejające się worki, powrót do formy po operacji i życie intymne. Aby zapewnić sobie jak największy komfort życia ze stomią, najlepiej korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych wiodących producentów. Na stronie www.convatec.pl możecie zapoznać się z szeroką ofertą produktów opieki stomijnej.