Dzieci z ADHD miewają problemy z koncentracją, skupieniem uwagi czy kontrolowaniem zachowań impulsywnych. Bywają również nadmiernie aktywne, co może utrudniać im codzienne funkcjonowanie, w szczególności w szkole. W dodatku okazuje się, że u coraz większej ilości dzieci diagnozowane są tego typu zaburzenia. Jakie oznaki mogą wskazywać na takie problemy?
Są to między innymi:
- częste uciekanie myślami w świat marzeń
- zapominanie i gubienie różnych rzeczy
- mówienie w nadmiernej ilości
- nadmierna ruchliwość
Przyczyny ADHD nie są do końca poznane, jednak lekarze mają pewne hipotezy. Wśród nich można wymienić:
- uraz mózgu
- wpływ środowiska
- alkohol i tytoń stosowane w trakcie ciąży
- przedwczesny poród
- niska waga po urodzeniu
- pewne dodatki do żywności i niewłaściwa dieta
- problemy o podłożu genetycznym (np. łamliwy chromosom X)
Tradycyjne leczenie polega na stosowaniu specjalnych leków w połączeniu z terapią behawioralną. Istnieją jednak również alternatywne metody leczenia. Niektórzy zalecają między innymi stosowanie kwasów tłuszczowych omega 3, cynku, L-karnityny, witaminy B6 oraz magnezu. Ich skuteczność potwierdzają rozmaite badania.
Między innymi wynika z nich, że po sześciu miesiącach regularnego stosowania kwasów Omega-3 u dzieci mających ADHD, nastąpiło znaczne zmniejszenie nasilenia objawów. W jednym z badań dotyczących stosowania L-karnityny u chłopców mających ADHD, przebadano 24 osoby. U trzynastu chłopców zauważono znaczna poprawę zachowania w domu i w szkole.
Niektórzy lekarze przypuszczają również, iż także niedobór magnezu może być związany z ADHD. W jednym z badań, przebadano 40 dzieci z objawami ADHD. Mianowicie podawano im zarówno magnez, jak i witaminę B6. Przed rozpoczęciem suplementacji zauważono, że aż 36 dzieci ma poziom magnezu poniżej normy. Po dwóch miesiącach stosowania suplementacji u uczestników badania znacznie zmniejszyła się nadpobudliwość i agresywność, natomiast poprawiła się koncentracja.
Odstawić cukier!
Bardzo silnie pobudza cukier. I to w każdej formie, a w szczególności w tej podawanej w pokarmach z cukrem przetworzonym (syrop glukozowo-fruktozowy na czele). Praktyka pokazuje, że już samo wyeliminowanie cukru daje pozytywne rezultaty.
W innych badaniach ustalono również, iż cynk może wspomóc terapię ADHD. Po kilku miesiącach stosowania tego minerału zauważono znaczną poprawę w zachowaniu pacjentów.
Zanim więc zdecydujemy się na silne leki, które miewają pewne skutki uboczne, może warto rozważyć mniej drastyczne działania, które również przynoszą wspaniałe rezultaty.