Mutacja genu BRCA a przeżywalność kobiet z rakiem piersi

Mutacja genu BRCA a przeżywalność kobiet z rakiem piersi

Czy obawy kobiet związane z rakiem piersi doprowadzają je do niepotrzebnych środków zapobiegawczych, takich jak mastektomia? Pewne badanie pokazuje, jak wiele kobiet naraża swoje życie bez żadnych korzyści po postawieniu diagnozy.

Niepokojące badanie z Wielkiej Brytanii dotyczyło ponad 2700 kobiet, które ukończyły 40. rok życia, kiedy po raz pierwszy zdiagnozowano u nich inwazyjnego raka piersi. Podczas gdy tylko niewielka część nowotworów piersi jest rozpoznawana u kobiet w tej grupie wiekowej – około 5 procent – stanowią one duży odsetek zgonów z powodu raka piersi.

Te pytania powinien znać każdy, kto udaje się do lekarza onkologa.

Zapisz się do newslettera i pobierz BEZPŁATNY poradnik!


Zapisując się do newslettera będziesz otrzymywał także bieżące informacje o naszych webinarach, bezpłatnej internetowej konferencji Rewolucja Zdrowia, informacje o produktach z naszego sklepu. Zapoznaj się z polityką prywatności jaką stosujemy w tym względzie.

Badanie miało na celu ustalenie, czy kobiety, które miały mutacje genów BRCA1 lub BRCA2, miały niższy ogólny wskaźnik przeżywalności niż kobiety, które tej mutacji nie miały. Było to największe badanie zgłębiające to zagadnienie.

Mutacja a przeżywalność

Naukowcy odkryli, że chociaż 12 procent badanych kobiet miało mutację BRCA, nie miało to wpływu na ich przeżywalność. Przez cały późniejszy, dziesięcioletni okres obserwacji nie było żadnej istotnej różnicy w przeżywalności wśród osób z mutacją i bez niej.

W dwuletnim okresie czasu, przeżywalność była nieco wyższa – 97 procent – wśród kobiet z BRCA niż u tych bez mutacji tego genu, u których była ona na poziomie 96,6 procent. W ciągu pięciu lat, kobiety z mutacją i bez niej miały wskaźnik przeżycia odpowiednio 83,8 procent i 85 procent; dziesięć lat później, wyniki wyniosły 73,4 procent i 70,1 procent.

W rzeczywistości wśród kobiet z potrójnie ujemnym rakiem piersi, kobiety z mutacjami BRCA miały nieco większe szanse na przeżycie w ciągu dwóch lat, chociaż korzyści te nie były znaczące w momencie, gdy minęło pięć lat.

Niepotrzebna mastektomia?

A co z kobietami z mutacjami BRCA1 i BRCA2, które poddają się podwójnej mastektomii jako środek zapobiegawczy? Naukowcy odkryli, że szansa na przeżycie nie zwiększa się dzięki takim praktykom. Zgodnie z tym badaniem, testy BRCA nie mają korzystnej wartości prognostycznej i mogą skłonić kobiety do poddania się niepotrzebnej mastektomii.

To przełomowe badanie pokazuje, że w przeciwieństwie do powszechnego przekonania w środowisku onkologicznym, badania mutacji genów BRCA nie mają korzystnej wartości predykcyjnej. Kobiety z tymi mutacjami genowymi mają takie same szanse przeżycia i taki sam czas przeżycia bez choroby, jak kobiety bez nich. Co szokujące, badanie to pokazuje również, że coraz popularniejsza strategia “zapobiegania” polegająca na usunięciu obu piersi spowodowała niepotrzebne mastektomie u wielu kobiet.

 

Zdjęcie: Depositphotos

Źródło: https://www.naturalnews.com/2018-07-15-research-finds-routine-breast-cancer-tests-unnecessary-mastectomies-chemotherapy.html

Podobne artykuły

 1. Kamilka
  17 lipca 2018 o 09:53 Odpowiedz

  Okropna choroba 🙁 Moja mama ma raka piersi, nikomu tego nie życzę

 2. Ola
  17 lipca 2018 o 12:30 Odpowiedz

  Kamilka – rak jest uleczalny w 100%, o ile nie idzie się ”leczyć” do tzw lekarzy. poczytaj w necie, ile już osób na całym świecie zrezygnowało z onkologicznego leczenia i przeszło na zdrowe odżywianie, roślinną dietę i naturalne lekarstwa. Bóg dał nam wszystko w przyrodzie – lekarstwa na wszystko. Chemia na raka to jest trucizna dla całego organizmu, a nie lekarstwo. Na różnych stronach znajdziesz artykuły na ten temat. Wystarczy tylko poszukać. Np filmiki na YT pt ‘Dr Leonard Coldwell – Każdy rodzaj raka może być wyleczony w ciągu tygodni’. Albo ‘Terapia Gersona’, albo leczenie olejem konopnym, albo soki warzywne na raka itp. I tym tropem szukaj później innych kontaktów, artykułów, filmików. Rak nie jest śmiertelny – tylko zachodnia medycyna czyni go śmiertelnym i zarabia na tym miliardy. Powodzenia.

  1. Alina
   20 lipca 2018 o 20:20 Odpowiedz

   Obniżanie cholesterolu powoduje raka piersi. Chodzi tu o statynyi fibraty, to jest to samo, chociaz ludziom wciskająco innego.Te i te sa trucizną, a cholesterol czym większy tym dłużej i zdrowiej żyjemy. Ja zbijałam cholesterol przez 10 lat, statyny zniszczyły mi całkowicie zdrowie i życie. Teraz mam nowotwór macicy i kości. Oszustów zwanych mafia farmaceutyczna czas rozliczyć. Im nie chodzi o nasze zdrowie ale o ich zyski, cały świat jest chory na ‘cholesterol’ wmówili i na trutka zarobili ogromne milirady. W Polsce znów obniżono cholesterol do 180mg, kiedy prokuratura zajmie się firma farmaceutyczna MYLAn i jej szefem Jackiem Glinką, oszustem, który odbiera Polakom zdrowie i ZYcie? Niemiecki profesor właśnie ich nazwał mafią farmaceutyczną, która wiecej zabija ludzi niz wojna.

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.