Nasze myśli mają ogromną moc – wystarczy samo pozytywne myślenie oraz odrobina uśmiechu, aby poczuć się szczęśliwym. Niestety negatywne emocje i myśli mają taki sam wpływ na ciało i umysł, jednak zamiast powodować poprawę samopoczucie wpływają na nie w sposób destrukcyjny. Jeżeli ciągle wmawiasz sobie, że jest źle, to Twój umysł zacznie w to wierzyć, a rzeczywistość wokół ciebie zacznie przybierać postać Twoich złych myśli.
Jeżeli chcesz sprawdzić, jak Twoje myślenie wpływa na sposób podejścia do życia, to zapraszamy do lektury – przekonaj się, że Twoje myśli w dużej mierze kształtują Twoją rzeczywistość i mogą mieć bezpośredni wpływ na pojawienie się depresji oraz innych zaburzeń i dolegliwości chorobowych.
Skutki negatywnego myślenia
Depresja jest jednym z mechanizmów obronnych naszego organizmu m.in. przed strachem, lekiem i nadmiernym stresem, który jest wynikiem ciągłego negatywnego myślenia. Gdy Twój umysł i ciało są stale narażone na działanie złych emocji, to stają się podatne na przewlekłą depresję.
Depresja jest stanem ogólnego przygnębienia naszego ciała, które powoduje, że nie jesteśmy w stanie podjąć jakiejkolwiek reakcji i stajemy się bierni wobec sytuacji, których doświadczamy. Aby móc kontrolować nasz umysł i ciało musimy nauczyć się panować nad negatywnymi myślami, dzięki czemu będziemy mogli rozpocząć walkę z depresją.
Negatywne myślenie może mieć także inny i nie mniej szkodliwy wpływ na nasz organizm. Obniżony nastrój oraz ciągłe „czarnowidztwo” sprawiają, że częściej zapadamy na przeróżne choroby, a nasz organizm nie ma sił do walki z infekcjami. Depresja może również prowadzić do braku odpoczynku i regeneracyjnego snu, co sprawia, że jesteśmy nie tylko zmęczeni, ale także mamy znacznie mniej energii do jakiegokolwiek działania.
Jak to zmienić i pokonać depresję?
Twoje emocje odpowiadają za to, co widzisz, jak myślisz i jak się czujesz. Dlatego, jeżeli nie zmienisz podejścia do życia Twój organizm będzie coraz gorzej funkcjonował i zacznie w pełni odzwierciedlać stan Twojego ducha. Im bardziej skupisz się na tym, że szklanka jest do połowy pusta, tym bardziej odczujesz wpływ „czarnych” myśli. Martwiąc się o różne rzeczy, które pozostają poza Twoją kontrolą, starając się być idealnym czy użalając się nad sobą i innymi bezpośrednio wystawiasz się na działanie negatywnego myślenia. Strach, który jest źródłem wielu emocji i ma miejsce w przypadkach, o których mowa, może być podstępny i wpływać na Twoje emocje także w niemal niezauważalny sposób.
Musisz zyskać świadomość zagrożenia, która pozwoli wykonać pierwszy krok w kierunku zmiany nastawienia i wyjścia z depresji. Aby pokonać chroniczną depresję trzeba całkowicie zmienić swój sposób myślenia – wymaga to sporo pracy, samozaparcia oraz skupienia, ale się opłaca. Odpowiednie podejście pozwoli wyeliminować negatywne myśli i zastąpić je pozytywnym stosunkiem do życia, który pomoże radzić sobie w różnych sytuacjach. Poprzez eliminację negatywnych myśli i zmianę reakcji na sytuacje, które przytrafiają się nam w życiu zyskujemy m.in. siłę do walki z przewlekłą depresją.
Oto kilka konkretnych wskazówek, jak uwolnić się od negatywnych myśli:
- Przejmij odpowiedzialność – trzeba zdać sobie sprawę, że negatywne myślenie w realny sposób wpływa na pogorszenie stanu zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego i eliminować szkodzące nam myśli zanim zaczną przejmować kontrolę nad umysłem.
- Poznaj moc pozytywnego myślenia – uświadom sobie, że ciągłe myślenie o złych rzeczach nie spowoduje, że znikną Twoje problemy, a wręcz przeciwnie sprawi, że nie będziesz mieć sił na walkę z przeciwnościami losu. Umartwiając się nie znajdziesz lekarstwa na raka, nie zapobiegniesz wojną czy nie wyeliminujesz głodu na świecie. Przekonaj się, jak wiele może zmienić podejście do życia i dostrzeganie, że szklanka jest jednak do połowy pełna, a nie w połowie pusta! Dobre myślenie procentuje zmianą podejścia do życia i sprawia, że dobro zaczyna faktycznie się w nim pojawiać.
- Skup się na rozwiązaniach – gdy życie przynosi problem nie staraj się koncentrować na nim całej uwagi. Zaakceptuj to, co się dzieje, znajdź rozwiązanie problemu i idź dalej. Rozpamiętywanie kłopotu i ciągłe wracanie do przeszłości dodatkowo obciąża Twoją psychikę i powoduje gorszy nastrój sprzyjając depresji.
- Odwróć sposób myślenia – jeśli negatywne myśli zaczną przejmować nad Tobą kontrolę natychmiast zacznij nad nimi panować. Nie zastanawiaj się nad tym, czego się boisz czy jak źle mogłaby się skończyć konkretna sytuacja – szukaj pozytywów i obróć każdą negatywną myśl o 360 stopni.
- Pozwól odejść negatywnym myślom – w momencie, gdy dopadają Cię negatywne myśli od razu włącz pozytywne myślenie. Unikaj samokrytyki i nie daj się bezpodstawnie krytykować innym. Jeżeli czujesz, że zaczynasz krytycznie patrzeć na samego siebie lub nadmiernie analizujesz jakąkolwiek sytuację postaraj się jak najszybciej przybrać pozytywną postawę.
- Zrezygnuj z negatywnego myślenia i daj sobie drugą szansę – myślenie pozytywne często niesie za sobą pewne „ale”. Jeżeli nie jesteś w stanie czegoś zrobić lub jeszcze czegoś nie osiągnąłeś pamiętaj, że nie jest to przeszkodą i powodem do samokrytyki – wszystko jest możliwe, jednak czasami musimy dłużej poczekać na efekty swoich działań, a negatywne myślenie może jedynie ograniczać Twoje możliwości!
- Unikaj osób myślących negatywnie – jeśli ktoś stale „atakuje” Cię swoimi czarnymi myślami z pewnością nie będzie działał na Ciebie w motywujący sposób. Unikaj takich osób i postaraj się wyznaczyć jasne granice – jeżeli chcesz pokonać gorszy czas w życiu jasno zakomunikuj, że nie życzysz sobie rozmów na tematy, które mogą pogarszać Twoje samopoczucie.
- Bądź miły – bądź miły dla innych oraz dla samego siebie. Nikt nie jest doskonały i nie zawsze jesteśmy w stanie osiągnąć doskonałość w oczach innych oraz względem samych siebie! Ważne, aby starać się żyć w zgodzie z własną naturą i pokonać konieczność stałego dążenia do tego, czego oczekują od nas inni.
Poszukaj wsparcia
Trzeba poszukiwać wokół siebie wsparcia, impulsu, który da Ci zmianę na lepsze. Czegoś dzięki czemu ruszy pozytywna lawina. Wparciem i takim impulsem w walce z depresją może być bardzo wiele rzeczy wokół nas: bliska osoba i jej słowa, przyjazne otoczenie, a także dobra książka, która pokazuje jak z takim problemem poradzili sobie inni. Taką właśnie jest najnowsza książka Beaty Pawlikowskiej pt. “Wyszłam z niemocy i depresji. Ty też możesz“.
–
Rozpacz była dla mnie czymś tak codziennym, że uznałam to za część rzeczywistości. Rozpacz tak wielka, że umierałam w duszy wiele razy i ze zdumieniem odkrywałam fakt, że wciąż żyję. Depresja to wielka pustynia pełna łez. Ale to jest tylko stan przejściowy. Można to zmienić. Trzeba tylko zrozumieć czym jest depresja, skąd się bierze i jaki jest jej mechanizm działania. To właśnie zrozumiałam. Wymyśliłam narzędzia. Zastosowałam. Zwyciężyłam. Ty też możesz.
Beata Pawlikowska piesze językiem, który łatwo do nas trafia i podaje logiczne argumenty. Każdego z nas dopadają czasem myśli, więc tym bardziej warto sięgnąć po tę pozycję, by wiedzieć jak sobie radzić. Oto link gdzie możecie tę książkę zakupić najtaniej >>
Podsumowanie
Bardzo ważne jest, aby od razu rozpoznać i zmienić negatywne myślenie. Jeżeli nauczysz się rozpoznawać złe myśli i szukać w życiu pozytywów niezależnie od sytuacji, to Twoje ciało zacznie inaczej reagować. Pamiętaj, że czarne myśli mają niekorzystny wpływ na Twój nastrój i ogólny stan zdrowia. Raz na zawsze pożegnaj negatywne myślenie, a depresja minie i nie będzie wracała w momencie, kiedy dopadną Cię prawdziwe problemy, których niestety nie jesteśmy w stanie wyeliminować ze swojego życia, ale możemy nauczyć się z nimi walczyć bez szkody na naszej psychice.
Rewolucja Zdrowia
Jeśli jeszcze nie zapisałeś się to dołącz ZA DARMO do Rewolucji Zdrowia – internetowej konferencji, w której dowiesz się m.in. jak ważne jest pozytywne nastawienie w leczeniu chorób.
Super artykuły, bardzo pomagają na drodze do lepszego życia i zdrowia, dziękuję autorom.