Olejek pichtowy pozyskiwany jest z młodych pędów jodły syberyjskiej, która rośnie tylko i wyłącznie na terenach niezanieczyszczonych. Wiele osób stosuje tego typu preparat zewnętrznie, gdyż korzystnie może on wpłynąć na wygląd naszej skóry. Pomaga nie tylko w walce z trądzikiem, ale również i łuszczycą, a przy tym może być stosowany jako środek odkażający czy przeciwświądowy.
Choć jego działanie zewnętrzne już samo w sobie jest imponujące, to nie należy zapominać, iż olejek pichtowy może być stosowany również wewnętrznie i w ten sposób przynosi mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia. Wszystko dzięki pewnym związkom, które znajdziemy w tego typu preparacie.
Cudowne składniki olejku pichtowego
Olejek pichtowy zawiera pewne składniki, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednym z nich jest alfa-pinen, który między innymi udrażnia drogi oddechowe i może wspomóc leczenie przy rozmaitych schorzeniach płuc czy oskrzeli. Borneol ma natomiast działanie uspokajające. Istotne są też właściwości przeciwzapalne olejku pichtowego, których źródłem jest bisabolen oraz kadinen. Fitocydy mają zaś działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze. Dzięki zawartości kamfory olejek pichtowy rozgrzewa oraz pobudza. Natomiast terpeny sprawiają, iż ma działanie odkażające oraz wykrztuśne.
Właściwości olejku pichtowego
Zawarte składniki wskazują już pewne właściwości tego olejku, jednak warto dokładniej im się przyjrzeć. Przede wszystkim preparat ten wzmacnia układ immunologiczny. W związku z tym zaleca się stosowanie go w okresach większych zachorowań, a więc jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Przy pomocy olejku pichtowego można też wzmocnić osłabiony organizm po chorobie.
Na szczególną uwagę zasługują właściwości grzybobójcze, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Dzięki nim olejek pichtowy nie tylko świetnie się nadaje do walki z wszelkimi infekcjami, ale również przeciwdziała pojawianiu się stanów zapalnych w naszym ciele. Co ciekawe pomaga on również oczyścić organizm z toksyn.
Dla osób miewających dolegliwości układu moczowego istotną informacją będzie to, iż olejek pichtowy ma właściwości moczopędne. To ważne też dla wszystkich, którzy borykają się z problemem zatrzymywania się wody w organizmie. Regularne stosowanie tego preparatu wewnętrznie normalizuje także działanie układu trawiennego.
Kiedy olejek pichtowy może pomóc?
Istnieje szereg dolegliwości oraz problemów, przy których warto sięgnąć po olejek pichtowy. Są to przede wszystkim rozmaite problemy skórne jak na przykład:
- liszaje
- owrzodzenia
- łysienie
- łupież
- łuszczyca
- oparzenia
- odleżyny
- niegojące się rany
- grzybice skórne
- grzybice paznokci
- trądziki
- wysypka
- opryszczka
- zmarszczki i utrata elastyczności
- ukąszenia owadów
- swędzenie skóry
Zewnętrznie stosuje się również olejek pichtowy przy artretyzmie i reumatyzmie.
Oczywiście olejek pichtowy można również stosować wewnętrznie. Wtedy sprawdzi się przy takich dolegliwościach jak:
- grzybica wewnętrzna
- przeziębienie
- grypa
- angina
- katar
- kaszel
- ból gardła
- bóle brzucha
- dolegliwości układu trawiennego
- kamica żółciowa
- słabe krążenie krwi
Choć olejek pichtowy ma tak wszechstronne zastosowanie, to jednak nie każdy może go używać. Stosowania tego preparatu nie zaleca się przede wszystkim osobom z alergiami na żywicę jodły czy olejki eteryczne. Olejku pichtowego nie należy także stosować u dzieci mających mniej niż cztery lata, u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u osób mających astmę.