Pau d’arco – przeciwdrożdżakowe i przeciwwirusowe zioło z Ameryki Południowej

Pau d’arco – przeciwdrożdżakowe i przeciwwirusowe zioło z Ameryki Południowej

Drzewo Pau d’arco ma długą historię w Ameryce Południowej, gdzie było szanowane i stosowane przez tysiące lat w leczeniu niemal każdej choroby, jaką można sobie wyobrazić. Od malarii przez zwykłe przeziębienie, ugryzienia owadów po infekcje grzybicze – Pau d’arco było rozwiązaniem.

Drzewo Pau d’arco (Tabebuia avellanedae) to duże drzewo pochodzące z amazońskich lasów deszczowych. Ekstrakty pozyskuje się z kory. Pau d’arco było, i nadal jest, przyjmowane w formie herbaty lub proszku (teraz mamy do wyboru jeszcze formę kapsułek), lub używane zewnętrznie w leczeniu wszelkiego rodzaju ran, infekcji skóry, ugryzień węży, a nawet liszajca zakaźnego.

Ta roślina lecznicza ma wiele właściwości zdrowotnych, wśród których warto wymienić m.in.:

  1. Zwalcza candidę

Candida to pospolity grzyb zasiedlający jamę ustną i jelita człowieka. W bardzo niewielkich ilościach jest potrzebny, aby wspierać trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Jednak kiedy poziom pH jest nieprawidłowy, szybko może wymknąć się spod kontroli – w rezultacie dochodzi do przerostu Candidy, co znane jest także pod nazwą kandydozy. Jeśli pozostawi się ją nieleczoną, może powodować wiele problemów oraz osłabić układ immunologiczny, umożliwiając poważniejszym chorobom. Do objawów przerostu Candidy należą m.in.: pleśniawki, bóle głowy, kiepska koncentracja, zmęczenie i niekontrolowane zachcianki na słodycze.

Silnie przeciwgrzybicze pau d’arco znane jest ze swoich właściwości zwalczających Candidę. Zawiera kilka rodzajów składników: lapachol, xyloidone i inne naftochinony. Wśród nich najważniejszy jest lapachol. W przeglądzie badań o lapacholu opublikowanym w 2007 roku, odkryto, że lapachol ma znaczący efekt przeciw Candida albicans i Candida tropicalis. Pau d’arco działa także rozluźniająco na jelita – nie na tyle, aby spowodować biegunkę, wystarczająco jednak, aby wypłukać stare fekalia, odsłaniając drożdżaki Candida. W ten sposób, Pau d’arco oferuje dwutorowy atak przeciw przerostowi Candidy.

  1. Działa przeciwzapalnie

Stan zapalny to bardzo cenna odpowiedź immunologiczna, jednak przewlekłe stany zapalne są obecnie posądzane o bycie przyczyną bardzo wielu chorób. Kiedy przeładowanie toksynami z diety i środowiska nabuduje się w ciele, może to włączyć układ immunologiczny i sprawić, że stanie się on wysoce reaktywny, co prowadzi do chronicznych stanów zapalanych. Ryzyko astmy, choroby Leśniowskiego-Crohna, chorób układu sercowo-krążeniowego i cukrzycy może zostać uniknięte poprzez zredukowanie stanów zapalnych.

Badanie opublikowane w “The Journal of Toxicological Sciences” odkryły, że Pau d’arco zwiększa ekspresję genów wychwytujących Nrf2 w jelitach, białka które chroni przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, wywołanymi urazami lub stanem zapalnym. Badane wykazało, że aktywacja Nrf2 może pośredniczyć w korzystnym działaniu Pau d’arco, chroniąc jelita, które mogą być poważnie dotknięte stanami zapalnymi.

  1. Działa antyoksydacyjnie i przeciwwirusowo

Wysokiej jakości Pau d’arco możecie dostać w naszym sklepie -> link

Pau d’arco zawiera kilka silnych związków antyoksydacyjnych, m.in.: kwercetynę, flawonoidy i carnosol. Kwercetyna to szczególnie skuteczny wyjadacz wolnych rodników, pomagający spowalniać procesy starzenia i zmniejszać wpływ stresu oksydacyjnego. Stymuluje także układ trawienny, aby utrzymywać ruch pożywienia przez ciało – szczególnie jelito grube, które można porównać do zbiornika ściekowego naszego ciała, który należy czyścić, opróżniać i utrzymywać optymalne funkcjonowanie. Umożliwia to, aby wszelkie niezdrowe pozostałości, nadmiar tłuszczy i toksyny były regularnie eliminowane, a jelito utrzymane w czystości i zdrowiu.

Przeciwwirusowe właściwości Pau d’arco są niemal legendarne w rodzimej Ameryce Południowej, w której Pau d’arco stosowane jest ponad 1000 lat. Wszelakie wirusy, od pospolitego przeziębienia po poważniejsze infekcje, hamowane były przez herbatę z Pau d’arco. Zioło to wykazało aktywne działanie blokujące niebezpieczne wirusy dzięki zawartości związku o nazwie beta-lapachone, który blokuje enzymu w komórkach wirusów, bezpośrednio oddziałując na syntezę DNA i RNA. Wirus nie jest dłużej zdolny do kontrolowania procesów reprodukcyjnych komórki, co oznacza, że nie może się replikować ani infekować innych komórek.

 

Źródła: https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/pau-darco, https://www.selfhacked.com/blog/pau-darco-tree/

Zdjęcie: Depositphotos

 

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.