Pomimo, że większość z nas kocha kawę, niestety nie należy ona do najzdrowszych napojów. Nadużywanie kawy może powodować nerwowość, bezsenność, a także znacznie podnieść hormony stresu.
Niezależnie od tego jaka jest Twoja motywacja, istnieje wiele dobrych powodów, aby rzucić picie kawy. Poniżej 11 alternatyw, które będą w tym pomocne:
-
Teeccino
Teeccino to ziołowe kawy, wykonane z mieszanki ziołowej, zbóż, owoców i orzechów. Składniki są razem poddane prażeniu w celu stworzenia naparu, który smakuje podobnie jak kawa, ale zapewnia dodatkowe korzyści dla zdrowia.
Teeccino występuje w wielu smakach. Dużo osób jest pozytywnie zaskoczonych tym napojem i często mówią, że smakuje bardzo podobnie do kawy.
Inną korzyścią Teeccino jest to, że zawiera dużo prebiotyku zwanego inuliną. Ten naturalny błonnik rozpuszczalny jest składnikiem korzenia cykorii i wspomaga utrzymanie właściwej flory bakteryjnej. Inulina przechodzi przez jelito grube i jest następnie jedzona przez dobre bakterie (takie jak bifidus i lactobacillus).
To jeden ze sposób na zdrową pracę jelit. Natomiast kawa może wywierać niekorzystny wpływ na trawienie i żołądek (to jednak zależy w dużym stopniu od indywidualnych predyspozycji i wyborów żywieniowych).
-
Herbata rumiankowa
Herbata rumiankowa jest bezkofeinowa, pomaga się rozluźnić, odstresować, może nawet poprawić jakość snu i ułatwić zasypianie.
Nie jest to może najlepszy wybór wczesnym rankiem – lepiej ją konsumować wieczorem, przed pójściem spać.
Wielu ekspertów z różnych dziedzin związanych ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem od dawna sugerowało, że rumianek pomaga odpuścić stres, napięcie i nerwy. Badania naukowe potwierdzają te właściwości.
Kojący aromat rumianku idealnie nadaje się na wieczorny napój i może być stosowany regularnie przez długi okres czasu.
-
Herbata imbirowa
Herbata imbirowa wspomaga trawienie, z którym wiele osób ma na co dzień problem. W przeciwieństwie do rumianku, imbir może dodać szybkiego, przyjemnego porannego „kopa”. Herbata imbirowa jest świetnym wyborem dla osób, które rano muszą wypić coś ciepłego.
Imbir ma także działanie przeciwzapalne i może okazać się pomocny dla osób cierpiących na bóle stawów. Zaparzoną herbatę imbirową można nawet wcierać bezpośrednio w skórę. Jak już wspomniałam, imbir dobrze wpływa na trawienie, może dzięki temu pomóc trochę wspomóc proces odchudzania.
Niektórzy zachwalają również herbatę imbirową jako pomoc w przypadku mdłości i choroby lokomocyjnej.
-
Kombucha
Ten napój może być nawet lepszy dla miłośników napojów gazowanych niż koneserów kawy, ale kombucha występuje w wielu smakach i można nawet zrobić swój własny. Połączenie lekkiego gazu i słodkiego smaku skutecznie zaspokaja pragnienie w gorące letnie dni.
Kombucha to słodzona herbata, sfermentowana pod wpływem grzyba herbacianego, czyli symbiotycznego układu bakterii i drożdży. Robienie kombuchy w domu może zająć nawet 2 tygodnie.
Pomimo początkowej zawartości sporej ilości cukru, większość rozpuszcza się podczas procesu fermentacji, pozostawiając lekko słodki, ale niskokaloryczny napój.
-
Yerba Mate
Ten szczególny rodzaj herbaty dodaje energii w pewnym stopniu tak jak kawa, ale ma do zaoferowania także dodatkowe składniki odżywcze i ciekawą interakcję z teobrominą.
Teobromina to związek chemiczny rozszerzający naczynia, a nie zwężający, co działa relaksująco i zapewnia lepszy przepływ krwi. Yerba mate może pomóc również w problemach z wrażliwością insulinową, chociaż nad tym trwają jeszcze badania naukowe.
Yerba mate jest wychwalana ponad kawę ponieważ jest bogata w aminokwasy, antyoksydanty, witaminy i minerały. Zawiera nawet więcej antyoksydantów niż niemal legendarna pod tym względem zielona herbata.
Jeśli szukasz więc podobnego do kawy pobudzenia, ale z większą możliwością koncentracji, mniejszym rozdrażnieniem i mniej intensywnym spadkiem energii po zaprzestaniu działania napoju, yerba mate jest prawdopodobnie pierwsza na liście do wypróbowania. Można ją mieszać z innymi herbatami, aby stworzyć mocny koktajl wspierający pracę mózgu.
-
Herbata z mięty pieprzowej
Herbata miętowa ma silny, przyjemny, orzeźwiający smak i nie zawiera kofeiny. Dobrze zgrywa się z zimnymi zimowymi wieczorami i dobrą książką.
Bardzo łagodne pocenie, którego można doświadczyć po spożyciu herbaty z mięty pieprzowej, to efekt zawartości mentolu. Mentol orzeźwi i ochłodzi ciało od wewnątrz, pozostawiając uczucie odprężenia i relaksu.
-
Herbata z lukrecji
Herbatę z lukrecji stosuje się w wielu sytuacjach, np. w leczeniu bólu gardła i jako jedną z opcji wspomagających odchudzanie. Ponieważ ta herbata ma dość silny efekt, nie poleca się picia jej codziennie. Może także wchodzić w reakcję z niektórym lekami, więc jeśli przyjmujemy na stałe jakieś medykamenty, warto skonsultować się najpierw z dobrym zielarzem.
Herbata z lukrecji jest świetnym wyborem dla uzależnionych od cukru, ponieważ ma dosyć słodki smak. Osoby, które nie mogą się powstrzymać od zjedzenie popołudniowego batonika powinny spróbować zastąpić go właśnie herbatą z lukrecji.
-
Woda kokosowa
Woda kokosowa jest bardzo popularna wśród osób stosujących dietę paleo. Zawierając więcej potasu niż banan i mniej cukru niż inne soki owocowe (np. sok jabłkowy czy pomarańczowy, nawet jeśli jest świeżo wyciskany), woda kokosowa to dobry wybór na konsumpcję kilku płynnych kalorii.
Preferowana po wysiłku fizycznym lub w czasie obiadu, nie jest popularnym wyborem jako ranny napój, co nie znaczy, że nie można jej rankiem spożywać. Po zakrapianej nocy i kilku drinkach za dużo, woda kokosowa może przynieść sporą ulgę dla żołądka.
Również jako napój izotoniczny uzupełniający elektrolity w czasie treningu, woda kokosowa będzie idealnym wyborem.
-
Rooibos
Herbata rooibos to kolejna bezkofeinowa opcja na liście, uboga również w taniny. Ludzie, którzy ją piją, twierdzą, że pomaga na bóle głowy i bezsenność. Rooibos ma przyjemny smak, dzięki czemu często jest uwzględniany w mieszankach herbat.
Od strony naukowej, rooibos jest ciekawy, ponieważ zawiera różnorodność antyoksydantów. Ponieważ współczesny świat przepełniony jest niszczącymi komórki wolnymi rodnikami, ważne jest, aby w codziennej diecie uwzględniać produkty bogate w antyoksydanty.
Niektórzy twierdzą nawet, że rooibos jest bogaty we flawonole, flawony i flawanony, które wspierają walkę z rakiem. Nad tym zagadnieniem trwają nadal badania, ale nie ma wątpliwości co do wielu zalet zdrowotnych tej herbaty.
-
Herbata z kurkumy
Herbata z kurkumy zwiera aktywny składnik zwany kurkuminą, która w badaniach łączona jest ze zmniejszaniem ryzyka choroby Alzheimera i demencji starczej. To herbata doskonała dla osób, które chcą podkręcić pracę mózgu.
Oprócz pozytywnego wpływu na mózg, herbata kurkumowa wykazuje właściwości przeciwzapalne i anty-nowotworowe. Wiele społeczności, które charakteryzuje długowieczność, regularnie konsumuje kurkumę. Włączenie jej do swojej codziennej diety może być jednym ze sposobów na długie życie.
-
Zielona herbata
Prawdopodobnie najsłynniejsza ze wszystkich alternatyw dla kawy, zielona herbata pełna jest biologicznie aktywnych składników. W szerokim zakresie polifenoli zawartych w tym napoju, zawierają się katechiny i flawonoidy. To główne antyoksydanty, które pracują w ciele i wspomagają zatrzymanie procesu niszczenia komórek.
Z wielu korzystnych składników, najsłynniejszy jest galusan epigallokatechiny (EGCG). Wiele chorób zostało złagodzonych dzięki piciu zielonej herbaty i większość badaczy wskazuje właśnie na EGCG jako główną przyczynę tych naukowo udowodnionych właściwości zielonej herbaty.
Zielona herbata zawiera niewielką ilość kofeiny, a także L-teaniny, korzystnego aminokwasu, pomagającego się skoncentrować. To dzięki tej substancji zielona herbata tak dobrze nadaje się do nauki, rozbudzenia się, a także odprężenia.
Na temat matchy, czyli najzdrowszej z zielonych herbat, i korzyści z jej spożywania pisaliśmy w tym artykule.
Podsumowanie
To lista 11 zdrowych alternatyw dla porannej filiżanki szczęścia. I chociaż kawa może być pomocna w wyjątkowo pracowite, stresujące dni, to nie warto jej nadużywać, a zamiast tego lepiej wprowadzić różnorodność spożywanych napojów, a dodatkowo zapewnić sobie korzyści zdrowotne.