Aromaterapia, czyli terapia zapachem jest stosowana od tysięcy lat. Aromatyczne olejki pozyskiwane z rozmaitych roślin są w stanie usuwać bóle głowy, bóle reumatyczne, poprawiać samopoczucie, leczyć bezsenność czy leczyć dolegliwości związane z infekcjami dróg oddechowych, jednak zanim sięgniesz po ulubiony zapach sprawdź, czy olejek, który wybierasz nadaje się do aromaterapii i został wyprodukowany na bazie naturalnych substancji.
Olejki stosowane do aromaterapii muszą zawierać naturalne wyciągi roślinne. Ich dobroczynna moc drzemie właśnie w pozyskiwanych z roślin zapachach, dlatego syntetyczne odpowiedniki nie będą wystarczająco skutecznym lekiem na nasze dolegliwości.
Jak rozpoznać naturalne olejki zapachowe?
Oprócz informacji na opakowaniu bardzo ważną wskazówką, która może nam powiedzieć, czy kupiony olejek nie jest podrobiony, jest jego konsystencja. Naturalne olejki, które nie zawierają żadnych dodatków posiadają mniej oleistą konsystencję, bardzo silny zapach oraz szybko parują, jeżeli zastosujemy je np. w kominku zapachowym. Naturalnym olejkiem zapachowym i w dobrej cenie będzie np. ten: Bergamotka.
Aromaterapia w walce ze stresem
Szukając sposobu na ukojenie nerwów warto przetestować działanie olejków zapachowych, które doskonale uspakajają, pomagają zasnąć oraz relaksują nasze ciało i umysł. W stanach wzmożonego napięcia nerwowego sprawdzi się aromaterapia olejkiem neroli oraz olejkiem różanym, które oprócz właściwości uspokajających stymulują pracę mózgu i pomagają skupić się na wykonywanych czynnościach.
Działanie typowo uspokajające posiada m.in.: olejek majerankowy, nagietkowy, wawrzynowy, cyprysowy, melisowy, walerianowy, głogowy, waniliowy i fiołkowy. Jeżeli chcemy spokojnie zasnąć, zregenerować siły i obudzić się w doskonałym nastroju warto sięgnąć po olejek jaśminowy, rumiankowy, melisowy, lawendowy, jałowcowy lub kadzidłowy.
Fenomenem leczniczej mocy aromaterapii jest fakt, iż każdy zapach może inaczej stymulować mózg danej osoby, dlatego ważne, aby wybierać zapachy zgodnie ze swoim gustem. Zdarza się, że olejek dedykowany, jako uspokajający na konkretną osobę może działać pobudzająco, dlatego należy szukać własnych kompozycji i bawić się tworzeniem nowych zapachów.
Ważne, aby olejków do aromaterapii nie stosować w czasie ciąży, jeżeli cierpimy na epilepsję lub nadciśnienie, a także testować ich działanie na skórze przed masażem leczniczym oraz kąpielą z ich dodatkiem. Jeżeli zauważymy objawy uczulenia olejek należy natychmiast zmyć.