Akupresura to kolejna i bardzo popularna dziedzina medycyny alternatywnej. Na czym polega ten sposób leczenia przeróżnych dolegliwości i usprawniania pracy naszego organizmu?
Akupresura wywodzi się z Chin i podobnie, jak akupunktura pomaga przywrócić równowagę w ciele chorego poprzez usprawnienie krążenia sił witalnych „qi” odpowiadających za zdrowie i dobre samopoczucie. Zaburzenia w przepływie qi są właśnie, zgodnie z wierzeniami Chińczyków, przyczyną toczących nas chorób oraz pogorszenia funkcjonowania organizmu.
Na czym polega akupresura?
Akupresura jest metodą leczenia bardzo podobną do akupunktury, jednak nie wymaga stosowania igieł, a jedynie uciskania odpowiednich punktów ciała. Znając punkty akupresury znajdujące się na naszym ciele możemy poprzez ich stymulację wpłynąć na odblokowanie przepływu qi i pozbycie się choroby.
Akupresurę z powodzeniem możemy stosować w domu do leczenia popularnych dolegliwości np. bólu zęba oraz głowy, redukcji głodu nikotynowego czy bolesnego miesiączkowania.
Źródło: centrumrir.pl
Akupresura nie jest metodą bezbolesną. Punkty pozwalające usprawnić przepływ qi zlokalizowane są często w miejscach bardzo unerwionych i wymagają dość silnego uciskania, ale warto wypróbować działanie tej metody, bo naprawdę przynosi sporą ulgę. Co więcej dzięki akupresurze możemy radzić sobie np. z silnym i nagłym bólem niemal w każdej sytuacji, bez konieczności sięgania po tabletki przeciwbólowe.
Dostępność dokładnych map punktów akupresury pozwala korzystać z dobroczynnego działania tej metody leczenia niemal każdemu. Wystarczy odrobina wprawy, aby móc samodzielnie stosować akupresurę w przypadku popularnych dolegliwości.
Aby akupresura działała musimy masować lub energicznie uciskać punkty przez minimum 10 sekund. Ponieważ wykonywanie masażu może początkowo sprawiać ból należy po każdej 10 sekundowej sesji zrobić krótką przerwę.
Łagodzenie częstych dolegliwości dzięki akupresurze
- Ból głowy – masuj skronie
- Bolesne miesiączkowanie, objawy menopauzy – uciskaj punkt na czubku brody
- Bezsenność – masuj płatek ucha
- Głód nikotynowy – uciskaj punk w zagłębieniu pomiędzy obojczykami
- Stres – masuj punk pomiędzy brwiami
- Ostry ból – masuj punkt na środku górnej wargi lub na zewnętrznej stronie dłoni trzy palce od przerwy pomiędzy małym i serdecznym palcem
Dla chcących zgłębić tajniki akupresury proponujemy niedrogą książkę pt. „Akupresura w codziennych dolegliwościach” – w niej czytelnik znajdzie m.in. zalecenia, które ułatwią opanowanie metody zapobiegania chorobom i leczenia prostych dolegliwości, a także zapozna się z podstawowymi pojęciami Medycyny Dalekiego Wchodu związanymi ze zdrowiem i chorobą oraz dokładne wskazówki dotyczące zasad leczenia akupresurą.