Olejek eteryczny z rozmarynu znacznie poprawia możliwości pamięci u dzieci i dorosłych

Olejek eteryczny z rozmarynu znacznie poprawia możliwości pamięci u dzieci i dorosłych

Wdychaj dobroć rozmarynu! Naukowcy potwierdzają zdolność olejku eterycznego z tego zioła do polepszania zdolności poznawczych u dzieci.

Nowe badania zaprezentowane podczas dorocznej konferencji British Psychology Society uwypukliły wyraźną różnicę w pamięci operacyjnej między dziećmi wystawionymi na olejek z rozmarynu a tymi, które nie miały okazji go wdychać. Dr Mark Ross, współautor przeglądu obserwacyjnego, powiedział: „Nasze poprzednie badanie wykazało, że olejek rozmarynowy może poprawiać funkcje poznawcze u zdrowych osób dorosłych. Wiedząc, jak ważna jest pamięć robocza w osiągnięciach akademickich, chcieliśmy sprawdzić, czy podobne efekty można zaobserwować u dzieci w wieku szkolnym”.

Do celów tego badania 40 dzieci w wieku 10– 11 lat zostało poproszonych o wypełnienie serii testów. Dzieci były losowo przydzielane do pokoju, w którym dyfuzowany był olejek rozmarynowy lub do pokoju bez zapachu. Każde dziecko było testowane indywidualnie. Badacze zauważyli, że dzieci w pokoju pachnącym rozmarynem uzyskiwały znacznie wyższe wyniki niż dzieci w nie pachnącym pomieszczeniu. Szczególnie dobrze dzieci wdychające rozmaryn radziły sobie w testach pamięci. Dr Moss powiedział, że dzieci wystawione na działanie olejku rozmarynowego charakteryzowała poprawa wyników o średnio 5-7%.

Dlaczego i w jaki sposób rozmaryn daje taki efekt, wciąż jest przedmiotem debaty. Możliwe, że aromaty wpływają na aktywność elektryczną w mózgu lub, że farmakologicznie czynne związki mogą być wchłaniane“- sugeruje dr Moss. “Wiemy, że słaba pamięć operacyjna jest związana z niską wydajnością w szkole, a te odkrycia oferują możliwą opłacalną i prostą interwencję w celu poprawy wyników edukacyjnych u dzieci. Nadszedł czas na wielkoskalowe próby zastosowania aromaterapii w edukacji”.

Igiełkowy rozmaryn dla ostrej jak brzytwa pamięci

Zdolność rozmarynu do poprawy pamięci była przedmiotem zainteresowania wielu naukowców. Przez lata przepisywano rozmaryn na problemy z pamięcią. Przypomnijcie sobie serdeczną deklarację Ofelii w Hamlecie dla jej brata Laertesa: “Oto rozmaryn na pamiątkę“. Oczywiście, Szekspir nie był lekarzem, ale mówi o tym, jak ludzie od dawna widzieli wiele korzyści zdrowotnych tego zioła. Nauka próbuje obecnie potwierdzić jego moc i to badanie dr. Mossa jest postrzegane jako krok we właściwym kierunku.

Już w 2003 roku naukowcy zauważyli, że olejek z rozmarynu ma bezpośredni wpływ na jasność umysłu. Badanie, prowadzone przez tego samego dr. Mossa, zakończyło się następującym wnioskiem: “rozmaryn spowodował znaczne zwiększenie wydajności ogólnej pamięci i wtórnych czynników pamięci“.

Badanie z 2012 roku opublikowane w Journal of Medicinal Food zasugerowało, że suszony liść rozmarynu poprawił zdolności poznawcze u osób starszych. Autorzy tego badania wyjaśnili, że może to oznaczać dalsze wykorzystanie rozmarynu wykraczającego poza stosowanie go jako olejku.

Inne badania przeprowadzone przez dr. Mossa sugerują, że wdychanie olejku rozmarynowego może polepszyć pamięć nawet o 75 procent.

Inne korzyści

Rosmarinus officinalis należy do tej samej rodziny co mięta, ale ma swój własny charakterystyczny smak. Zdrewniałe zioło ma bardziej gorzki i cierpki smak, dzięki czemu jest wspaniałym przyprawą do różnych zup, sosów i gulaszu. Poza korzyściami kulinarnymi, ma także inne korzyści zdrowotne, które należy wziąć pod uwagę, w tym:

  • Poprawia nastrój – istnieją dowody sugerujące, że pachnący rozmaryn poprawia nastrój i oczyszcza umysł. Naukowcy zauważają, że zabiegi oparte na aromaterapii, które wykorzystują olej rozmarynowy, pomagają pacjentom cierpiącym na chroniczny lęk.
  • Działa kojąco na żołądek. Inne badania wskazują, że rozmaryn jest idealnym naturalnym lekarstwem na rozstrój żołądka.
  • Łagodzi ból – rozmaryn jest również lekiem przeciwbólowym. Naturoterapeuci wykorzystują zioło jako pastę lub maść do łagodzenia bólu.

Jaki olejek wybrać?

Należy pamiętać, aby wybierać tylko wysokiej jakości olejki eteryczne, które nie zawierają toksycznych substancji. Z racji faktu, że ponad 90% olejków jest podrabianych, należy bardzo dokładnie sprawdzać co kupujemy i wybierać tylko olejki sprawdzonych producentów.

 

Zdjęcie: Depositphotos

Podobne artykuły

komentarzy

  1. Zuzilda
    16 października 2018 o 22:53 Odpowiedz

    Jak dla mnie póki co najlepszy z najlepszych jest olejek eteryczny botame limetka. Genialny, relaksujący i orzeźwiający, ale do kąpieli a nie inhalacji :)https://www.doz.pl/apteka/p129790-Botame_Wellness_olejek_eteryczny_limetka_10_ml

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.