Zabójcza cola jak kokaina

Zabójcza cola jak kokaina

O coli ostatnio w sieci było sporo, tym niemniej chcielibyśmy dorzucić kilka interesujących informacji i statystyk. Jak wiemy napoje gazowane mają destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Jak donoszą naukowcy z Uniwersytetu Harvarda spożywanie coli i innych słodzonych cukrem napojów gazowanych jest w równym stopniu zabójcze jak zażywanie heroiny oraz kokainy!

Niedawno pisaliśmy o szkodliwości energy drinków. Sięgając po gazowane napoje nie mamy pojęcia, że sieją ogromne spustoszenie w naszych organizmach. Spożywane w nadmiarze prowadzą do ponad 180 tys. zgonów rocznie, z czego lwią część stanowią zgony spowodowane cukrzycą. Napoje gazowane wywołują także choroby serca oraz sprzyjają powstawaniu niektórych nowotworów, o czym ich producenci nie są skorzy nas poinformować, a nawet nie mają takiego obowiązku.

Co gorsza alarmujące doniesienia na temat szkodliwości napojów gazowanych z powodu obawy o zyski z ich sprzedaży są stale negowane i uznawane za wymysł naukowców.

Co gorsze? Narkotyki czy napoje gazowane?

Amerykanie pokonując zmowę milczenia i ciche przyzwolenie do trucia społeczeństwa publikują twarde dane, które wprost przerażają. W samych Stanach Zjednoczonych spożywanie napojów gazowanych zabija rocznie 25 tys. osób (narkotyki zabijają 24 tys.). Liczby te dotyczą osób dorosłych, brak jest danych dotyczących umieralności dzieci i młodzieży, które stanowią najliczniejszą grupę konsumentów napojów gazowanych.

Idealnym przykładem, który doskonale obrazuje ogrom problemu i szkodliwy wpływ napojów gazowanych na zdrowie są dane dotyczące śmiertelności mieszkańców Meksyku – tutaj spożycie coli i podobnych jej napojów jest najwyższe. Meksykanie wypijają rocznie około 688 puszek napoju gazowanego na osobę (Amerykanie niewiele mniej, bo 496 puszek), a 318 zgonów z każdego miliona to ofiary mody na spożywanie tego typu napojów.

Gdzie najwięcej cukrzycy?

Najwięcej ofiar napojów gazowanych w tym kraju to cukrzycy – Meksyk zajmuje drugie miejsce pod względem współczynnika zachorowalności na cukrzycę i plasuje się zaraz po liderze, czyli Stanach Zjednoczonych. W Meksyku występuje także najwyższy na świecie odsetek otyłych dzieci – u 28% najmłodszych mieszkańców kraju zdiagnozowano otyłość. Czy jest to tylko wina przypadku? Raczej nie, dlatego dla dobra własnego i naszych dzieci powinniśmy dwa razy zastanowić się zanim sięgniemy po pełen cukru i wyjątkowo szkodliwy dla zdrowia napój gazowany.

Podsumowanie?

Chyba nie ma sensu go pisać, bo wnioski nasuwają się same – czym prędzej przestańcie pić słodzone napoje gazowane. A pozostałe puszki po tych napojach można wykorzystać np. tak:

Jakbyście nie mieli pomysłu co posadzić to w tym artykule znajdziecie garść inspiracji.

Powodzenia!

Podobne artykuły

2 Komentarzy

 1. Gorgo
  25 maja 2016 at 15:29 Odpowiedz

  Cóż znaczy spożywane w nadmiarze? Czy w takim razie można zastapić puszke coli, gazowana wodą z dodatkiem cytryny i odrobina cukru?
  Czy może słodzić miodem?

  1. Piotr
   25 maja 2016 at 16:50 Odpowiedz

   W wypadku napojów gazowanych to jedna puszka to już będzie nadmiar. Woda z cytryną to dobry pomysł – cukru nie dodawaj. Biały cukier jest poddany dziesiątko reakcji chemicznych by wyglądał jak wygląda i nie należy go w ogóle używać. Ostatczeni można użyć stevii lub wspomnianego przez Ciebie miodu – ale też umiarkowanie. A po przepisy na zdrowe drinki energetyczne możesz sięgnąć zapisując się do newslettera: https://polakuleczsiesam.pl/newsletter/

Odpowiedz