Święta są wspaniałym czasem w roku. Spędzamy więcej czasu z bliskimi, kultywujemy tradycje, ozdabiamy nasze domy, pakujemy prezenty. Bądźmy jednak szczerzy – święta to nie tylko przyjemności. Dla osób dbających o zdrowie i dietę, ten czas jest nie lada wyzwaniem. Kuszące potrawy, które niewiele mają wspólnego z leczniczym jedzeniem oraz wiele sytuacji stresowych, która ma miejsce przy okazji całego procesu organizacji świąt – te czynniki mogą negatywnie odbić się na zdrowiu, zwłaszcza zdrowiu jelit.
Wiadomo, że zdrowie jelit jest jednym z kluczowych czynników ogólnego zdrowia. Wpływa na nastrój, zdolność do wchłaniania substancji odżywczych, układ immunologiczny… Lista jest długa. Dla osób z przewlekłym chorobami zapalnymi, np. Hashimoto, stan jelit jest jednym z najważniejszych czynników samopoczucia w danym czasie. Jelita są kluczem do wielu dolegliwości.
Dlaczego więc święta mogą być niepokojące w kontekście zdrowi jelit? Oto kilka przykładowych powodów:
- Brak leczniczych pokarmów, nadmiar cukru i przetworzonych produktów
- Stres emocjonalny
- Stres fizyczny (brak ruchu, podróże)
- Niedobór snu
- Mniej czasy na zadbanie o siebie
Kumulacja tych czynników i pozwolenie na to, aby pogorszyły zdrowie naszych jelit może spowodować efekty idące dalece poza tych kilka dni świąt. Pogorszenie symptomów choroby, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wystąpienie nowych objawów. Co gorsze, wpływa to także na zdolność cieszenia się ze świąt i z chwil, które powinny sprawiać przyjemność. Jeśli siedzimy przy stole i cierpimy na bolesne wzdęcia lub ból brzucha, ciężko jest odczuwać radość z danej chwili.
Pomimo, że ważne jest, aby w czasie świąt nadal dbać o zdrowie, równie ważne jest, aby nie odmawiać sobie świąteczne radości. Restrykcje mogą wpłynąć na nas równie źle, co folgowanie sobie. Jak więc znaleźć balans?
Oto 5 prostych sposobów jak utrzymywać zdrowie jelit podczas świąt, jednocześnie się nim ciesząc
-
Nie przestawaj uwzględniać leczniczych pokarmów
W święta nie trzeba jeść non stop ciasteczek, ciast i pierniczków. Nadal jest wiele możliwości wytrwania przy służących nam pokarmach. Najczęstszym błędem jest myślenie, że jeśli zjemy zbyt wiele „zakazanych” rzeczy na raz, to nie ma żadnego sensu sięgać po pokarmy lecznicze. To nieprawda. Nawet jeśli zrobisz sobie dzień przerwy od diety lub zbytnio pofolgujesz podczas jednego lub dwóch przyjęć, nie wszystko jeszcze stracone. Niezdrowy obiad, nie oznacza, że na kolację nie opłaca się jeść czegoś zdrowego; jeden dzień jedzenie ciasteczek nie znaczy, że nie opłaca się już nic zmieniać do końca tygodnia.
Oto kilka pomysłów, jakie zdrowe potrawy można jeść podczas świąt:
- Lecznicze zupy z warzywami
- Gulasz wołowy
- Kurkumowa latte
- Risotto z kalafiora
-
Dziel się swoimi zdrowymi potrawami
Kiedy jesteśmy na diecie, najczęściej odstępujemy od niej właśnie na przyjęciach, kolacjach i obiadach rodzinnych. Może być ciężko odmówić sobie świątecznych ciasteczek, kubka gorącej czekolady lub innych przysmaków, jeśli na stole nie ma nic co moglibyśmy zjeść.
Dużo łatwiej jest wytrwać przy diecie, jeśli przyniesiemy swoją potrawę, która jest wystarczająco smaczna, aby dzielić się nią z innymi. Nie tylko mamy coś, dzięki czemu nie siedzimy przy pustym talerzu lecz także inni są zadowoleni, że mogą spróbować czegoś nowego, a w dodatku w zdrowej wersji. Oto kilka pomysłów:
-
W razie potrzeby sięgnij po suplementy
Czasem każdemu z nas przyda się trochę wsparcia, a święta są idealnym czasem, aby wspomóc się kilkoma suplementami. Oczywiście ich zażywanie należy skonsultować z zielarzem lub naturoterapeutą, aby mieć pewność, że współgrają one z naszym zdrowiem, ale to kilka pomysłów:
- Węgiel aktywowany. Dostępny w każdej aptece, a nawet na wielu stacjach benzynowych. Niezbędny podczas podróży i jedzenia na mieście. Węgiel aktywowany może pomóc zwalczyć efekty uboczne spożywania pokarmów, które nam nie służą. Można go wziąć, kiedy przez przypadek zjemy coś, po czym się rozchorujemy. Jednak należy uważać z ilością – zażycie zbyt wielu tabletek może mieć efekty uboczne, więc nie należy go przedawkowywać ani brać kiedy nie ma potrzeby.
- Enzymy trawienne. Zażycie enzymów może być bardzo pomocne, jeśli mamy problemy z jelitami.
- Goryczki trawienne/Betaine HCL. Wszelkie ziołowe goryczki na trawienie lub suplementy z betainą HCL będą wspierać trawienie, szczególnie potraw mięsnych.
-
Zarządzaj swoim stresem i nastawieniem
Święta mogą być naprawdę stresujące. Podróże do zorganizowana, obiady i kolacje do zaplanowania, zakupy, prezenty… Powodów do stresowania się jest całe mnóstwo.
Stres może być równie niszczący dla jelit i zdrowia, jak niezdrowe jedzenie, działające prozapalnie. Hormon stresu, kortyzol, utrzymuje ciało w stanie współczulnym, który zaburza trawienie, zdolność organizmu do leczenia, a nawet zdrowie jelit. Osoby przewlekle chore pewnie nieraz zauważyły negatywny wpływ stresu na ich chorobę i pogorszenie symptomów.
Dlatego tak ważne jest, aby radzić sobie ze stresem i pracować nad swoim nastawieniem podczas świąt. Jak to zrobić?
Po pierwsze, pamiętaj, że to tylko krótki okres czasu, nie będzie trwał wiecznie i niedługo minie.
Dalej, zadbaj o to, aby w gąszczu zajęć, znaleźć chociaż trochę czasu na zaopiekowanie się sobą, relaks i zabawę. Może to być spacer w ulubionym parku lub kubek smacznej herbaty wypity przy relaksującej książce. Znajduj momenty radości i uczyń je priorytetem podczas świąt.
Pamiętaj również, aby nastawić swój umysł na uczuciu wdzięczności i dawaniu. Zawsze znajdzie się powód do stresu, lecz także zawsze jest coś, za co można być wdzięcznym Kiedy koncentrujmy się na tym, za co jesteśmy wdzięczni i dzielimy się z tymi, którzy mają w życiu mniej szczęścia, łatwiej nam doceniać dobre chwile i nie skupiać się tak bardzo na stresorach.
-
Znajdź czas na ruch
Ruch jest bardzo ważny dla zdrowia. Musimy regularnie ćwiczyć ciało, aby utrzymać zdrowe stawy, regulować sen, wspierać trawienie i wiele więcej. W zimę o ten ruch ciężej… Na spacery za zimno, a i mało kto ma ochotę biec na siłownię, kiedy za oknem tak wcześnie robi się ciemno. Trzeba więc uruchomić kreatywność. Można iść na spacer tuż po rozgrzewającym obiedzie, podczas przerwy lunchowej lub od razu po powrocie z pracy, zanim jeszcze zatopimy się pod ciepłym kocem. Ćwiczenia w domu również są świetnym pomysłem. Istnieją teraz dziesiątki aplikacji i tysiące bezpłatnych filmików w Internecie, które przeprowadzą nas przez wybrany trening: od pilatesu, przez jogę, HIIT, tabaty, po treningi konkretnych partii ciała. Wybór naprawdę jest ogromny. Niezależnie od tego co wybierzesz, znajdź czas każdego dnia na dawkę ruchu, aby utrzymać dobry humor i zdrowie ciała.