Artykuł sponsorowany
Suplementy diety przyjmują dziś zarówno dorośli, jak i dzieci. W aptekach znaleźć można wiele produktów, które noszą właśnie takie miano. Czym różnią się od leków, jak je stosować i kto właściwie powinien po nie sięgnąć?
Wsparcie czy leczenie?
Wprowadzenie na rynek suplementu diety nie wymaga przeprowadzania tak czasochłonnych badań, jak ma to miejsce w przypadku leków. Uproszczona procedura nie oznacza jednak, że suplementy diety nie podlegają żadnej kontroli prawnej. Muszą one bowiem spełniać wymogi ustawowe, a także przejść podstawowe badania dotyczące bezpieczeństwa, zanim trafią do aptek. Produkty, które są suplementami diety, możemy kupić bez recepty w aptekach stacjonarnych bądź internetowych. Ich zadaniem jest wspierać nasz organizm w walce z patogenami bądź dostarczać mu niezbędnych składników odżywczych, na przykład witamin. Nie mają one jednak właściwości leczniczych, nie mogą również stanowić substytutu zróżnicowanej diety.
Kiedy warto sięgnąć po suplementy diety?
Większość osób po suplementy diety sięga w przypadku niedoborów witamin i minerałów. Mogą one również stanowić wsparcie w przypadku chorób, na przykład biegunki – warto wtedy sięgnąć po elektrolity i probiotyki. Przykładowo vivomixx w kroplach zamówisz w aptece internetowej, bez konieczności wychodzenia z domu. Po suplementy diety może sięgać też:
- w okresie zwiększonej zachorowalności – pomagają budować odporność organizmu,
- w ciąży i podczas karmienia piersią – jako źródło witamin i minerałów, gdy kobieta boryka się z brakiem apetytu,
- w czasie choroby, gdy nie mamy ochoty na przyjmowanie posiłków, lecz chcemy uniknąć powstania niedoborów.
Co ciekawe, suplementy diety podajemy również najmłodszym, na przykład w postaci witaminy D czy probiotyków. Choć produkty te możemy kupić w każdej aptece, a w dodatku bez recepty, warto skonsultować się z lekarzem przed ich zakupem, zwłaszcza jeśli planujemy dłuższą suplementację. Lekarz pomoże nam bowiem dobrać odpowiednią dla nas dawkę.
Mity na temat suplementów diety
W ciągu kilku ostatnich lat pojawiło się wiele mitów na temat suplementów diety, w które niektórzy pacjenci wierzą do dziś. Przede wszystkim suplementom diety zarzuca się, że nie przechodzą żadnych badań, zanim trafią na rynek, co oczywiście nie jest prawdą. Producent musi mieć pewność, że wprowadza do obrotu bezpieczny produkt. Wiele osób uważa, że suplementy diety są mniej wartościowe niż leki, tymczasem pełnią one zupełnie inną rolę, zatem można powiedzieć, że w większości przypadków produkty te się uzupełniają. Przykładowo podczas antybiotykoterapii przyjmujemy probiotyki i witaminę C, które najczęściej mają postać suplementów diety. Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że lekarze nie zalecają przyjmować suplementów diety. Warto jednak zauważyć, iż medycy stoją na stanowisku, że nie powinniśmy:
- przyjmować suplementów diety w nadmiarze,
- zastępować suplementami zdrowych posiłków.
Lekarze bardzo często zalecają wręcz pacjentowi przyjmowanie konkretnych suplementów w celu uzupełnienia niedoborów bądź wsparcia leczenia ogólnego.