Kampania promująca zdrowe odżywianie nie do końca pozwala nam zrozumieć czy chodzi o spożywanie jedynie ekologicznych i często bardzo drogich produktów, czy możliwą dla każdego zmianę sposobu żywienia. Jakie zasady stosować chcąc zdrowo się odżywiać?
Każdy z nas może w dowolnym momencie zmienić sposób żywienia, dzięki czemu zyska na tym nie tylko nasza sylwetka, ale przede wszystkim poprawimy nasz stan zdrowia. Obecnie najczęściej występujące dolegliwości wśród dorosłych osób to wynik właśnie złego odżywiania. Otyłość, nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, choroby układu ruchu – to tylko nieliczne z dolegliwości, których przyczyną jest zła dieta.
Zasady zdrowego odżywiania
Zdrowe odżywianie nie wymaga od nas spożywania jedynie kiełków czy rezygnacji z wszystkich rozpieszczających podniebienie pokarmów. Można jeść zdrowo i smacznie bez większych wyrzeczeń. Zacznijmy od wody i napojów.
- Włączenie do codziennej diety wody mineralnej – woda powinna stanowić główny napój zarówno dzieci, jak i dorosłych – i tu UWAGA – jaka woda? Może być lekko gazowana, ale najlepiej ze szklanych butelek, albo pić własną przefiltrowaną np. przez Britę – ten filtr jest bardzo dobry i można go kupić za niewielkie pieniądze tutaj, a wierzcie, że jest to dobra inwestycja dla Waszego zdrowia.
O czym jeszcze pamiętać? Aby dobrze się wchłaniała warto dodać do niej szczyptę soli himalajskiej – zawarte w niej minerały pozwolą na zaabsorbowanie wody do organizmu. Dodając do tego jeszcze kilka liści świeżej mięty stworzymy naprawdę wspaniały napój! - Ograniczeniu spożywania nadmiaru soków, nektarów i innych napojów z dodatkiem cukru oraz słodzików – a najlepiej całkowita eliminacja!
- Piciu jedynie 100% i niesłodzonych, najlepiej samodzielnie wyciskanych soków (w ten sposób mamy pewność, co pijemy i możemy zaoszczędzić kilka złotych na każdym litrze napoju)
Jedzenie
- Regularnym spożywaniu posiłków – 5 – 6 niewielkich porcji pozwoli zapewnić energię dla mózgu oraz zapobiegnie podjadaniu
- Eliminacji pustych kalorii i śmieciowego jedzenia – żywność przetworzona, gotowe dania, zupy i sosy w proszku, dania typu „Light”, słodycze, wyroby cukiernicze, biała mąka, fast foody, napoje gazowane, słone przekąski
- Zastąpieniu węglowodanów prostych złożonymi – pełne ziarna, kasze, ciemny ryż i makaron razowy, chleb pełnoziarnisty, ciemna mąka, płatki owsiane i jęczmienne, otręby – generalnie śniadania próbujcie jeść w 100% wolne od węglowodanów. Będziecie się czuć lżej.
- Zastąpieniu smażenia gotowaniem na parze, duszeniem, pieczeniem lub grillowaniem bez tłuszczu
- Ograniczeniu spożywania tłustych mięs i zastąpieniu ich chudą wołowiną, drobiem, mięsem królika lub cielęciną
- Częstym spożywaniu ryb – ale uwaga! Tylko tych z pewnego źródła, raczej nie z marketów.
- Codziennym spożywaniu 5 porcji warzyw i owoców – świeże owoce i warzywa, warzywa duszone, surówki, soki przecierowe – polecamy sezonowy i najlepiej polskie.
Stosując powyższe wskazówki mamy pewność, że stosujemy zdrową i wartościową dla naszego organizmu dietę. Jeżeli dodatkowo minimum 3 razy w tygodniu będziemy uprawiali sport stan naszego zdrowia ulegnie znacznej poprawie. A tym sportem niech będą chociaż szybkie spacery – to już naprawdę jest coś.
O blogu Polaku, lecz się sam! Na naszym blogu znajdziecie informacje dotyczące zdrowego, naprawdę zdrowego sposobu odżywiania, co robić by nie zachorować, co robić gdy już się zachoruje – tak naprawdę chcemy agregować te wszystkie informacje, które gdzieś w internecie funkcjonują, ale są lepiej lub gorzej widoczne, a czasem zupełnie nieodkryte. Chcemy Wam pokazać świat, w którym zdrowie i uzdrawianie to połączenie leczenia ciała, podświadomości i ducha. A takiego podejścia tradycyjna medycyna niestety Wam nie zapewni. Zajrzyjcie także na nasz profil na facebook’u: https://www.facebook.com/PolakuLeczSieSam
Źródło: zdjęcie www.huffingtonpost.com